About us

Onegin Award Ceremonies

First Annual Onegin National Opera Award Ceremony, 2016

Alexandrinsky Theater November 27, 2016
Владимир Атлантов получает Первую Национальную оперную премию «Онегин» в номинации «Легенда»
Winners and Nominees by Category
Legend
Winner
Vladimir Andreevich Atlantov National Artist of the USSR
Nominees
Male Debut
Winner
Boris Stepanov
The Mikhailovsky Theatre Tamino - “The Magic Flute”
Nominees
Vitaliy Revyakin
The Rostov State Musical Theatre Charles VII - “Jeanne d’Arc”
Artyom Garnov
Novaya Opera Jochanaan - "Salome”
Roman Arndt
The St. Petersburg State Musical Theatre for Children Zazerkalie Count Vaudémont - “Iolanta”
Female Debut
Winner
Dilyara Idrisova
The Bashkir State Opera and Ballet Theatre Iola - “Heracles”
Nominees
Anna Shapovalova
The Rostov State Musical Theatre Jeanne - “Jeanne d’Arc”
Elizaveta Soina
Novaya Opera Mimi - “La bohème”
Tamara Kasumova
The Moscow State Academic Chamber Musical Theatre named after B.A.Pokrovsky Bystrouška (Sharp-Ears, the Vixen) - The Cunning Little Vixen
Taisia Ermolaeva
Novaya Opera Salome - “Salome”
Master of the Stage
Winner
Alexey Tatarintsev
Novaya Opera Rodolfo - “La bohème”
Winner
Igor Gornostaev
The Voronezh State Theatre of Opera and Ballet Leporello - “Don Giovanni”
Nominees
Dmitry Pianov
Novaya Opera Herodes - “Salome”
Vadim Zaplechny
Helikon Opera Sadko - “Sadko”
Primadonna
Winner
No winner selected
Nominees
Ekaterina Ferzba
The Moscow State Academic Chamber Musical Theatre named after B.A. Pokrovsky Zerbinetta - “Ariadne auf Naxos”
Elena Razgulyaeva
The Astrakhan State Theatre of Opera and Ballet Marguerite - “The Damnation of Faust”
Natalia Kreslina
Novaya Opera Salome - “Salome”
Nadezhda Babintseva
The Ekaterinburg State Academic Opera and Ballet Theatre Carmen - “Carmen”
Distinguished Guest
Winner
Liparit Avetisyan
The Ekaterinburg State Academic Opera and Ballet Theatre The Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Moscow Music Theatre Don José - “Carmen”, Le Chevalier des Grieux - “Manon”
Nominees
Eka Horstka
The Krasnoyarsk State Opera and Ballet Theatre Medea - “Medea”
Artistic Management
Winner
“The Love for Three Oranges”
The Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Moscow Music Theatre “Love for three oranges”, S. Prokofiev
Nominees
“Molodaya Gvardiya”
The St. Petersburg Chamber Opera "The Young Guard", based on the opera of the same name by Julius Matus
“Lisichka.Lubov”
The Moscow State Opera and Ballet Theatre for Young Audience named after Natalya Sats “Chanterelle. Love ”- based on Leos Janacek’s opera“ The Adventures of a Cheat Fox ”
“Carmen”
The Ekaterinburg State Academic Opera and Ballet Theatre "Carmen", J. Bizet
“The Gamblers”
Novaya Opera “The Gamblers”, dm. Shostakovich
Cultural Event or Project
Winner
“Brundibar” - Anti-war opera in commemoration of the victims of the Beslan tragedy
Nominees
Theatre
Winner
The Astrakhan State Theatre of Opera and Ballet
Nominees
Soul of Opera
Winner
Irina Kuzmina
Actors and Extras Ensemble Manager for the Mikhailovsky Theatre
Nominees
Concert Master
Winner
Irina Soboleva
The Mariinsky Theatre
Nominees
Patron of the Arts
Winner
Irina Nikulina — Buaron Company CEO
Nominees